AixmiNews.gr - H Ηλεκτρονική εφημερίδα των Μεγάρων, της Νέας Περάμου και της Δυτικής Αττικής

20.06.2018

Ο καιρός μας

838BYZAS02

Παίζοντας με ψυχή και αποφασιστικότητα, ο Βύζας νίκησε με 1-0 τον πρωτοπόρο Μανδραϊκό, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Με τη νίκη αυτή ο Βύζας συνέχισε το σερί νικών πετυχαίνοντας την 5η κατά σειρά νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΔΑ, νίκη που «βάζει φωτιά» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Οι κιτρινόμαυροι του Μάκη Πανταζή, έδειξαν από την αρχή του αγώνα πως ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι, θέλοντας να αποδείξουν πως είναι από τις ομάδες που κάθε αντίπαλος πρέπει να υπολογίζει.
Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάστηκαν από το γρήγορο γκολ και ουσιαστικά αποσυντονίστηκαν κοινώς… «έχασαν την γη κάτω από τα πόδια τους», μετά το βαρύ διάστρεμμα που υπέστη στο 25ο λεπτό ο Γεωργιάδης που αποτελεί τον κινητήριο μοχλό της ομάδας της Μάνδρας.
Ο Βύζας προηγήθηκε στο 9ο λεπτό του αγώνα με τον μόνιμο σκόρερ του στα τελευταία παιχνίδια, τον νεαρό Θάκη Δρίτσα που αξιοποίησε στο έπακρο ασιστ του Λάλα και πλάσαρε ψύχραιμα τον Μπαλασάκη πετυχαίνοντας το 1-0.
Το γκολ του νεαρού επιθετικού έδωσε άλλο αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι με κινητήριο μοχλό τον Αντώνη Κουρκούτη – που απελευθερώθηκε μετά το 25ο λεπτό και τον τραυματισμό του Γεωργιάδη τον οποίο ακολουθούσε κατά πόδας –, αλλά και με τους Μουσκάι και Καραγιάννη να ελέγχουν το κέντρο, πίεσε ψηλά κρατώντας τους επιθετικούς της ομάδας του Μανδραϊκού μακριά από την εστία του Ανδρέου.

838BYZAS01

Η πίεση, η αυστηρή αποβολή και ο … «φύλακας άγγελος»

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Μάνδρας πίεσε ακόμη περισσότερο, αναγκάζοντας τους κιτρινόμαυρους να φυλάξουν τα νώτα τους και να αλλάξουν τακτική, επιλέγοντας αυτή των αντεπιθέσεων. Είχαν όμως να αντιμετωπίσουν εκτός από τον αντίπαλο εντός γηπέδου και τον αστάθμητο παράγοντα που λέγεται διαιτησία, με τον διαιτητή Σταθόπουλο να αφήνει τον Βύζαντα με 10 ποδοσφαιριστές. Πέρα του ότι ο εν λόγω ρέφερι εξαντλώντας την αυστηρότητά του, απέβαλλε στο 81ο λεπτό με απευθείας κόκκινη τον Μουσκάι, σε ένα μαρκάρισμα για το οποίο η αυστηρότερη ποινή θα ήταν η κίτρινη κάρτα, κράτησε και αδικαιολόγητα 7 λεπτά καθυστέρηση, την στιγμή που στο δεύτερο μέρος οι καθυστερήσεις δεν ξεπερνούσαν τα 3 λεπτά!
Στα τελευταία – κρίσιμα λεπτά όμως –, μίλησε η εμπειρία του Τάσου Ανδρέου, με τον τερματοφύλακα των κιτρινόμαυρων να αποσοβεί την ισοφάριση σε δυο περιπτώσεις, (πρώτα στο βολέ του Τύρπου που απέκρουσε με υπερένταση και έπειτα σε πλασέ του Έβερετ όπου σε μοναδικό τετ-α-τετ απέκρουσε με τα πόδια), κρατώντας το μηδέν στην εστία του.
Η ομάδα του Μάκη Πανταζή (που κοουτσάρισε λόγω τιμωρίας από την εξέδρα), με τη νίκη αυτή έφτασε τους 42 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση, θα αντιμετωπίσει την Κυριακή και πάλι στα Μέγαρα την ομάδα του Πανελευσινιακού.